PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=6854}

Koszmar z ulicy Wiązów

A Nightmare on Elm Street
7,2 92 949
ocen
7,2 10 1 92949
7,2 22
oceny krytyków
Koszmar z ulicy Wiązów
powrót do forum filmu Koszmar z ulicy Wiązów

Ciekawi mnie jedna sprawa, a mianowicie odpowiedź na pytanie, kiedy pierwsza część "Koszmaru" z 1984 r. weszła na polskie ekrany. Ja tego filmu nie pamiętam z młodości, że był wyświetlany w polskich kinach. Najpewniej w drugiej połowie lat 80. ludzie oglądali go u nas na pirackich kasetach VHS - ale mało kto miał wówczas takich sprzęt i dostęp do tego filmu.

Pamiętam dobrze (dzięki zapiskom:)), że pierwszym filmem z tej serii jaki zobaczyłem była "Zemsta Freddy'ego", a więc druga część serii. Zobaczyłem ja już na własnym magnetowidzie, nieśmiertelnym Otake w 1990 r. a film pożyczyłem z jednej z nielicznych wypożyczalni kaset wideo w moim nie takim małym znowu mieście mieście.

Ta druga część zrobiła na mnie duże wrażenie, zwłaszcza ta scena z autobusem na początku filmu. Oczywiście film bardzo mi się spodobał, stąd chciałem koniecznie zobaczyć także tę pierwszą część (wówczas nie wiedziałem że to już była cała seria).

Wtedy okazało się, że nigdzie jej nie można było jej dostać tj. wypożyczyć w oficjalnej wideotece, ani nie miał jej żaden mój znajomy prywatnie (piracko). Dokładnie nie jestem pewien, ale najpewniej dopiero najwcześniej rok później, czyli w 1991 r. zdołałem znaleźć wypożyczalnię wideo w której był ten film na VHS, dzięki czemu mogłem ją zobaczyć.

A jak było u Was z pierwszym oglądem tego filmu?


ocenił(a) film na 8
zbigniewzsynopy

1989 - także Otake (SIC!) , poźniej Sanyo.

* Nocne Mary 1, Nocne Mary 2 (na 1 kasecie) - pirackie (choć pamiętam, że 2 była w wypożyczalniach
* Koszmar 3 - wersja z wypożyczalni
* Koszmar 4 - piracka screener z napisami tzn. napisem "property of na dole, od czasu do czasu.

Tu się musze zatrzymać bo Koszmar 4 można powiedzieć, ze prawie nigdy nie dotarł do Polski w oryginale. Pamiętam jak straciłem wersję piracką to go szukałem przez kilka lat i dupa. Nie ukazał się. Nawet chciałem se z Czech czy Węgier przywieźć ale były zdubbingowane więc olałem to. Po kilku latach nagrałem ocenzurowaną chyba z Pro7 czy RTLu. Minęło kolejne kilka lat i zacząli go już puszczać w polskiej TV. Na kasetach oryginalnych go nigdy w Polsce nie widziałem.

Co jest dziwne bo ANOES 5 się ukazał na oryginałach.
* 5 z wypożyczalni
* 6 chyba i taka i taka
* NK i taka i taka.

Koniec historii. Choć... Były jeszcze po drodze Koszmary Freddiego - jakieś pojedyńcze odcinki ponagrywane na kasety.

ocenił(a) film na 10
shamar

MISTRZ MISTRZ MISTRZ za małolata trząsłem się ze strachu.Uwielbiam i dziś wrócić do tej części.Legenda!

ocenił(a) film na 8
zbigniewzsynopy

Moim pierwszym "Koszmarem..." jaki widziałem była część 3. Miałem chyba wtedy 4 lub 5 lat czyli był to rok 1995 lub 1996 i tą część oglądałem na VHS z moją siostrą i jej chłopakiem. Pamiętam jak dziś, że przy scenie, gdy z kranu wystają nagle szpony Freddyego ja sie strasznie bałem a to były przecież początki filmu. Mimo wszystko wytrwałem dzielnie, ale fakt jest taki, że później kilka dni wołałem ojca żeby ze mną spał bo sie strasznie bał. Dlatego "Koszmar..." to mój ulubiony horror, do ktorego mam straszny sentyment.

Później gdy już chodziłem do podstawówki (nie pamiętam która to była klasa) odkupiłem w pobliskiej wypożyczalni, którą likwidowali właśnie sentymentalną trzecia część i również drugą na VHS. Także to były moje początki z Freddym. Dalej już w dobie, kiedy sie dostało w ręce internet, obejrzało sie wszystkie części. :-)

bartekdy

Oglądało się we wczesnej młodości :D. To były czasy, to były horrory :D.

bartekdy

ja tez widzialem najpierw 3 czesc w 90 roku mialem 11 lat to bylo przezycie

ocenił(a) film na 9
zbigniewzsynopy

1-3 pierwszy raz widziałem pod koniec lat 90-tych na tvnie, zdobyłem je też na stadionówkach, 1 i 2 z koszmarnym lektorem, le dało się łyknąć. 5,6,7 też w podstawówce udało mi sie zdobyc z upadającej w moim miescie wypozyczalni zaś czwórkę puścił rtl7 chyba w 2001 czy w 2002 roku i tak cała seria obejrzana jeszcze przed erą internetów ;] pozdro all.

zbigniewzsynopy

3 cześć widziałem w 1992 r.(mając 7 lat). Oglądałem to z ciocia na VHS'ie. W późniejszych latach myknelem wszystkie części.1 cześć to jest klasyk klasyków (tak jak Evil Dead)

ko_ewz

Ja w 92 pierwszą i miałem sześć lat.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones